Kamu İhale Sözleşme Fiyat Farkı

Kamu ihale sözleşmelerinde fiyat farkı, sözleşme imzalanırken belirlenen birim fiyatların, sözleşme süresi içerisinde ortaya çıkabilecek maliyet artışları nedeniyle değişebilmesi durumunda öngörülen bir düzenlemedir.

Bu düzenleme ile, yüklenici firma, sözleşme imzalanırken kabul edilen birim fiyatlarla işe başlasa bile, sözleşme süresi içerisinde ortaya çıkabilecek artan maliyetler nedeniyle birim fiyatlarını artırma hakkına sahiptir. Bu sayede yüklenici firma, maliyet artışları nedeniyle oluşabilecek zararlarını karşılamış olur.

Ancak, fiyat farkı düzenlemesi yalnızca belirli şartlar altında geçerlidir ve bu şartlar, sözleşme dokümanlarında belirtilir. Fiyat farkı düzenlemesi, maliyet artışlarını kapsayan belirli bir süre ve belirli bir oran ile sınırlı olabilir ve bazı durumlarda tamamen kaldırılabilir. Bu nedenle, kamu ihale sözleşmeleriyle ilgili olarak, fiyat farkı düzenlemesi hükümlerinin dikkatlice incelenmesi ve anlaşılması önemlidir.

Firmanızın yüklenicisi olduğu ihale sözleşmelerinin Kamu İhale Kurumu Emekli Üyesi Mehmet Atasever’in koordinesinde uzman ekibimiz tarafından incelenip sözleşme, SUT ve işçilik fiyat farklarınızı tam ve zamanında almanız adına bize ulaşabilirsiniz.

Kamu İhale Sözleşme Fiyat Farkı Danışmanlığı Kapsamında Tüm Hizmetlerimiz

  • İhale sözleşmesi kapsamında alınabilecek fiyat farklarının tespit edilmesi.
  • İhale sözleşmesi kapsamında alınabilecek fiyat farklarının hesaplanması.
  • İhale sözleşmesi kapsamında fiyat farklarının ilgili idareden talep edilmesi.
  • Geçmişe yönelik ödenen fiyat farklarının kontrol edilmesi.